D-KLUB Ostrava, sportovní klub zaměřený na outdoorové aktivity

Navigace:   » Úvodní stránka  » Cestopisy a fotogalerie  

Cestopisy a fotogalerie

 

Arménie - země ve stínu Araratu

Fotogalerie z déklubáckého projektu a expedice ...

 

Dnes, když hodnotím cestování po Arménii s několika týdenním odstupem, tak nejsilnějším zážitkem pro mne byli místní lidé a jejich vrozená pohostinnost. A taky cestování v sedle koně, kdy jsem objevil a zamiloval si novou "dimenzi" poznávání krajiny, přírody a lidí ... z koňského hřbetu.

Tato zakavkazská země "ve stínu Araratu" není plošně příliš velká, od severu k jihu má asi 400 km. Procestovat ji tedy není časově příliš náročné a i naše desetidenní putování nám postačilo k uspokojení cestovatelského ega. Pokud jste nalazeni na obdobnou notu free cestovatele jako já, tak doporučuji obdobný itinerář cesty popsaný níže. Sehnat knižního průvodce o Arménii v ČR se nám nepodařilo, doporučuji ale podrobné informace vyhledat na stránkách arménské wikipedie, kde jsou poměrně přesné historické i geografické údaje http://www.armeniapedia.org. Kupovat si mapu 1:600 tis (včetně Gruzie a Azerbajdžanu) dostupnou u nás nemá smysl, protože podrobnější mapa srovnatelného měřítka s odkazy na historické památky je gratis dostupná na letišti i v hotelích. Pro horskou turistiku pak doporučuji stáhnout mapové podklady ze serveru ČVÚT, kde jsou podrobné mapy v měřítku až 1:25 tis ... jen jsou pro později narozené psány v azbuce (bývalé sovětské mapy z 80. let).

Poznávání Arménie jsem začal v Jerevanu se svými českými přáteli Adélou a Davidem, kteří podobně jako já jeli v předstihu na déklubácký mezinárodní projekt GROW 2020. Ten se konal v Dilijanu a účastnili se ho úžasní mladí lidé z celkem 11 národností. Pod vedením zkušených lektorů a organizátorů se zde podařilo vytvořit skvělou partu, bylo to úžasných deset dní, na které budu rád vzpomínat a které zároveň posloužily jako výborná aklimatizace před skutečným poznáváním arménské krajiny a jejich lidí.

200 dramů za kilo (5 korun)? Dohodnuto!!

Cestovat po Arménii lze jednoduše po vlastní ose třeba půjčeným autem, autostopem nebo koňmo. Vše jde jako po másle, když víte na koho a kde se obrátit. Půjčovny aut v Jerevanu jsou zastoupeny místními i světovými značkami. My jsme využili půjčovnu Avis (Niva za cca 500 Kč za den včetně kompletního pojištění), ale obzvláštním potešením je v Arménii autostop. Stopařské úspěchy zde nepřikládám našemu sympatickému zevnějšku, ale arménské nátuře (dva zarostlí chlapi s batohy nečekali na stopa déle než 15 minut). Domluvit si cestování přes hory koňmo bylo trochu složitější, protože turisté obvykle jezdí do kruhu na místo počátku trasy. Přesto jsme našli agenturu, která nám na koňském hřbetě zajistila trasu přes hory z Yjevanu do Alaverdi (asi 70 km) a kluci průvodci se pak s komoni vrátili sami zpět. Zde jsme sáhli na arménské poměry do peneženek hlouběji, ale stálo to za to. Kluci průvodci měli své duše blízké našemu trempířskému vyznání, a proto jsme si společně cestu přes hory užili. Apaga-Tour s její gruzínskou majitelkou Irenou vřele doporučuji (www.apaga.info).

Klášter Haghpat

Vyhledávanou dominantou místní hornaté krajiny jsou pro většinu turistů četné kláštery roztroušené po celé zemi a dokumentující historii raného křesťanství. Kdo jste na histori i na památky, nevynechejte kláštěry pod správou UNESCO. Pro mne byl nejpůsobivější kláštěr Noravank kvůli jeho umístění v rudě zbarveném kaňonu. Pro zpívajícího Čendu to byl beze sporu kláštěr Geghardt, kde akustika katedrály rozdrnčela jeho gospelem duši nejednoho naslouchajícího popa. Silným zážitkem je ale tradiční pohostinnost horalů, s jakou jsem se na svých cestách dosud nesetkal.

Zde je přehled naší trasy po celé zemi, rovnoměrně rozvržený do desíti dnů cestování.

Map of the trip

10.-12.07. Jerevan, 12.-21.07. Dilijan (projekt GROW 2020), 21.07. Dilijan - Ijevan - Yenokavan (stopem), 22.-23.07. Yenokavan - Alaverdi (koňmo), kláštěry Haghpat a Sanahin, 24.07. Alaverdi, kaňon řeky Debed, Yerevan (mašrutkou, pěšky, stopem), 25.07. Yerevan, okolo jezera Sevan, Martuni (dále už půjčeným autem), 26.07. Martuni, Djermuk (minerální prameny), Tatev (lanovkou přes kopce ke klášteru), 27.07. Tatev, Zorats Kar (Stone Hange), kaňon a klášter Noravank, noční dojezd ke kláštěru Geghardt, 28.0.7 Kláštěr Geghardt, of-road průjezd kaňonem Garni, kláštěr Khor Wirap, Jerevan - bleší trhm, 29.07. Jerevan. 

Pokud chcete o naší cestě vědět více, poslechněte si rozhovor v Rádiu Ostrava natáčený v červenci 2013 (příloha fotogalerie) nebo přijďte na některou z připravovaných přednášek.

 

Photo by Radim S. Ptáček and Čenda

Přílohy:

 

Noční Jerevan

Náměstí se zpívající fontánou

Jerevan - Cascade (Kaskády)

 

Echmiadzin - místo historického uznání křesťanství

Echmiadzin

Zvartost - poblíž Jerevanu

 

Svatba v kláštěru Haghartsin (u Dilijanu)

Veselé družičky

Malá parádnice

 

Yenokavan - vyrazili jsme koňmo do hor

Náš starší průvodce Arman

Na planinách - někde okolo Atanu

 

Prevence před otlaky na dosedací ploše

Souhra koníků v polospánku ...

Už jen 30 kiláků a jsme v Alaverdi

 

Na návštěvě u pohostinných horalů ...

Nejen vodka je zdrojem energie

Jiná místní specialita - chlebová laváž

 

Klášter Haghpat (u Alaverdi)

Klášter Sanahin (u Alaverdi)

Alaverdi - testujeme dopravu mašrutkou

 

Alternativní dopravní prostředky - Moskvič.

Nebo je libo Záporožec ??

Či stará dobrá Volha?

 

My jsme zvolili Nivu. Bohužel došlo k mýlce ... ta vpravo je naše.

Nivu dnes vyrábí i Chevrolet. Půjčovna nebyla nakloněna naší nostalgii.

Ale i "Ševi 4x4" udělal dobrou službu a projel cestou necestou

 

Jezero Sevan - 1900 m nad mořem

Cestou na jih se reliéf krajiny postupně měnil

Pobliž Sisianu - jih Arménie

 

Off-roudová cesta k termálním pramenům (Djermuk)

Příjemných 37 stupňů bylo po drkotavé cestě příjemnou satisfakcí

Chybí jen šampaňské s jahodami ...

 

Nepohrdnu ani čerstvě namletou kávou z džezvy ...

... čajem od téhle "babky kořenářky" ...

... stejně tak čerstvě usmlouvanými meruňkami.

 

Pilní Arménci v pracovním zápřahu

Pastevec na šichtě

Žena pastavce po postavcově šichtě

 

Sopečný původ krajiny je zde zřejmý

Čedičové varhany (kaňon řeky Garni)

Obsidián - sopečné sklo

 

Tatev - jeden z dalších "živých" klášterů

Tatev je také pod správou UNESCO ...

... a konají se zde pravidelné bohoslužby.

 

Zorats Kar (poblíž Sisianu) je dalším historickým místem ...

Podobně jako u Stone Hange i zde není původ osazených kamenů jednoznačný.

 

Příjezd ke klášteru Noravank lemují rudé skály

Noravank patří k nejzajímavějším klášterům Arménie

Klášter Khor Wirap s "malým" Araratem na horizontu

 

Trasa cesty

 

Tématické zařazení:

 » Cestopisy a fotogalerie  

 » Novinky  

Naši partneři

Za pomoc při podpoře našich projektů a aktivit pro děti, mládež a širokou veřejnost děkujeme našim sponzorům, partnerům, spolupracujícím subjektům a nezištné podpoře našich přátel ... 

GEOoffice      Land Rover